Yerel üretim yerel tüketim: Burhaniye’nin Ekolojik Pazarı Açıldı

By , 19/09/2012 05:44

Yerelde üretim ve tüketimin önemine inanan Buğday Derneği’nin %100 Ekolojik Pazarlar projesinin halkaları ve diğer organik pazarlar bugüne kadar hep büyükşehir belediyelerinin olduğu illerdeydi. Ekolojik tarımın ve ekolojik beslenme talebinin yalnızca büyükşehirlerde kısıtlı kalınarak yaygınlaşamayacağını savunan Buğday Derneği’nin destek ve danışmanlığında ilk büyükşehirler dışı ilçe ekolojik pazarı da Burhaniye’de hayata geçti.

Burhaniye Ekolojik Pazarı, Buğday Derneği destek ve danışmanlığında, ilçe Belediyesi ve Kaymakamlığı, ilçe tarım müdürlüğü, ziraat odası destekleri ve Burhaniye Kent Konseyi Turizm ve Çevre Çalışma Grubu’nun çabalarıyla 17 Eylül 2012 günü açıldı.

Yönetim kurulu başkanımız Güneşin Aydemir’in de katılımıyla açılan Burhaniye ekolojik pazarının kurulma süreci, Balıkesir Üniversitesi Burhaniye Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü’nün 2010 yılındaki teklifi ile başlamıştı. Burhaniye Kent Konseyi Yönetim Kurulu bu teklifi kabul etmiş, ilçe belediye başkanı Fikret Akova destek sözü vermişti. İlçede pek çok bilgilendirme toplantısı yapılmış, 2010 yılında Burhaniye’den bir heyet Kartal %100 Ekolojik Pazara gelip belediye ve derneğimizce ağırlanmıştı. Burhaniye Kaymakamı Ali Uslanmaz’dan ekolojik sertifikalı üretim finansmanı için istenen desteğe de olumlu yanıt gelmiş, Kaymakamlık Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin finansmanıyla ekolojik sertifika kuruluşlarından Ecocert ile anlaşma yapılmış, ardından da Kırtık Köyü’nden 37 çiftçi ile ekolojik sertifikalı üretime geçen yıl başlanmıştı. Pazarın denetiminden sorumlu olacak ilçe zabıta ve kent konseyi temsilcisine Buğday Derneği’nce Şişli %100 Ekolojik Pazarda eğitim verilmişti.

Katılımcı çiftçilerin üretim takvimlerine göre yılın iki ayı, pazartesi günleri açık olacak pazardaki 22 tezgâhta pembe domates, ceviz, beyaz barbunya, tazefasulye, hububatlar, çilek ve elma gibi ürünler satışa sunulacak.

Leave a Reply

*

Panorama Theme by Themocracy