Meram %100 Ekolojik Pazarı 25 Ağustos cumartesi günü açıldı

By , 29/08/2012 08:10

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği destek ve danışmanlığında, Konya İl Özel İdaresi ve Tarım İl Müdürlüğü desteğinde kurulacak olan Meram %100 Ekolojik Pazarı, 25 Ağustos Cumartesi günü açıldı.

Yerel üretim ve tüketimin önemine ve teşvik edilmesi gerektiğine inanan, sadece İstanbul’a sıkışmış bir taleple organik tarımın yaygınlaşmayacağını savunan Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, organik tarım yapan üreticinin son kullanıcıya doğrudan ulaşmasını sağlayan %100 Ekolojik Pazarlar halkasına bir yenisini daha ekledi:  Konya Meram %100 Ekolojik Pazar, Meram Belediyesi ortaklığıyla 25 Ağustos 2012 Cumartesi günü açıldı. 

Konya’nın ilk ekolojik Pazarı olan Meram %100 Ekolojik Pazarı’nın, Çarşamba günleri semt pazarı, Cumartesi günleri ise %100 ekolojik pazar olarak hizmet vereceğini belirten Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, “Tohumdan hasada ve hasattan tüketiciye sunuluşuna kadar tüm aşamalarının kontrol altında tutulduğu %100 organik ürünlerin satılacağı bu pazarda sadece sebze ve meyve ürünleri satılmayacak. Aynı zamanda kuru baklagiller,  zeytinyağı, et ve süt ürünleri, bal,  un ve diğer organik ürünlerin satışı olacak. Pazarda satılacak organik ürünlerin kontrolünü ise Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği yapacak.” dedi.

Ekolojik tarımın ülkemizde daha hızlı gelişmesi için herkesten destek beklediklerini söyleyen Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği %100 Ekolojik Pazarlar Koordinatörü Batur Şehirlioğlu, “Konya halkının bu nimete sahip çıkacağına inanıyorum. Endüstriyel tarım dediğimiz petro kimyasallara bağlı, yoğun ilaç kullanılan, toprağı fenni gübreye bağımlı kılan, hormona, gıda katkı maddelerine bağımlı tarım sektörü sadece insan sağlığını hedef almıyor. Geleceğimizin sigortası olan su kaynaklarımızı, tarım topraklarımızı ve doğamızı geri dönüşü olmayan bir şekilde yok ediyor” diyerek organik tarımın önemine dikkat çekti.

 Meram %100 Ekolojik Pazarın açılış törenine Ak Parti Konya Milletvekilleri Prof. Dr. İlhan Yerlikaya, Hüseyin Üzülmez, Ayşe Türkmenoğlu, Gülay Samancı ve Mustafa Baloğlu ile Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarım Daire Başkanı Vildan Karaarslan, Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İ.Bülent Alparslan, Konya Müftüsü Şükrü Özbuğday, Ak Parti Meram İlçe Başkanı Ulvi Bezirci, Ak Parti İl ve merkez ilçe teşkilat yöneticileri, Konya İl Genel Meclisi Üyeleri, belediye meclis üyeleri, Buğday Derneği çalışanları, diğer protokol mensupları ve vatandaşlar katıldı.  

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, yerel yönetimlerin işbirliğiyle İstanbul’da Şişli, Kartal, Bakırköy ve Beylikdüzü’nde her hafta kurulan %100 Ekolojik Pazarlar ve kapanan Antalya ve Samsun %100 Ekolojik Pazar deneyimlerinden sonra Meram %100 Ekolojik Pazar’a da danışmanlık, eğitim, organizasyon, denetimler, basın ve halkla ilişkiler konularında destek veriyor. Konya İl Özel idaresi, Meram Belediyesi’ne pazarın maliyetinin yüzde 10’unu karşılayarak verdiği desteğin yanı sıra bölgedeki üreticilere beş yıldır organik tarım sertifikaları, fide, fidan ve tohum temini konularında da destek oluyor. Tarım İl Müdürlüğü de çiftçi eğitim ve denetimi konusunda Meram %100 Ekolojik Pazar’a destek veriyor.

 

Leave a Reply

*

Panorama Theme by Themocracy