Mayıs ayı içerisinde Beylikdüzü, Şişli, Kartal %100 Ekolojik Pazarlarda 7 zirai ilaç kalıntı analizi daha yapıldı.

By , 29/05/2013 03:58

Bugday Dernegi uretici arazi ziyaretleri ve Belediyeler ile ortak zirai ilac kalinti analiz calismalari devam ediyor.

Buğday Derneği’nin, %100 Ekolojik Pazarlarda satılan ürünlerde zirai ilaç kalıntısı olup olmadığına dair düzenli olarak yaptırdığı analiz çalışmaları devam ediyor. Mayıs 2013 te Beylikdüzü, Şişli, Kartal %100 Ekolojik Pazarlarında eş zamanlı olarak iki farklı üreticinin iki farklı tezgahta satılan enginarları, iki farklı üreticinin kuru kayısıları, bir üreticinin elması, bir üreticininde erik, kayısı, çağla ve antep fıstığı örnekleri alınarak, numineler Intertek Laboratuarlarında 369 ayrı zirai ilaç etken maddesi açısından analize tabi tutulmuştur. Toplam 7 analizinde sonuçları temiz çıkmıştır.

Bugüne kadar ( yedi yıldır ) %100 Ekolojik Pazarlar’da 45 analizde, 38 farklı üreticinin 74 farklı ürününü zirai ilaç kalıntı analizine tabi tutulmuştur. Kalıntı çıkan üreticilere ait ürünler ile ilgili bilgi ilgili kontrol ve sertifika kuruluşları ile paylaşılmakta ve gerekli tedbir ve sektörden ihraca kadar çeşitli yaptırımlar uygulanmaktadır.

Analiz sonuçlarını ve Buğday Derneği ziraat mühendislerinin arazi ziyaretlerine dair fotoğrafları %100 Ekolojik Pazarlarda halkla ilişkiler standlarımızda inceleyebilirsiniz.

 

Leave a Reply

*

Panorama Theme by Themocracy