Geleceğin Tohumları İçin Adım Atın…

By , 11/10/2011 23:12

 

Geleceğin Tohumları İçin Adım Atın…

Adım Adım Oluşumu Avrasya Maratonu’nda Buğday Derneği’nin Tohum Takas Ağı Projesi’ne destek olmak üzere, yaşamın sürekliliğini temsil eden tohumlar için koşacak.
Bu tohumlar geleneklerimizde olduğu gibi: kurda, kuşa ve aşa!

Adımlarımızı hep birlikte tombul bamya, pembe domates,
kavılca buğdayı için atalım…
Sizi, projeye bağış toplamak üzere koşucu olmaya ya da
bağışlarınızla geleceğin tohumlarını ekmeye çağırıyoruz.

Adım Adım Oluşumu, 16 Ekim 2011’de gerçekleştirilecek Avrasya Maratonu’nda Buğday Derneği’nin Tohum Takas Ağı projesine destek olma üzere, yaşamın sürekliliğini temsil eden tohumlar için koşacak. Maratonda Adım Adım Oluşumu ile birlikte koşacak Buğday ekibi, herkesi geleceğin tohumlarına sahip çıkmaya çağırıyor.

Yerel ve geleneksel tohum çeşitlerinin korunmasının yaşamsal önemine işaret eden Buğday, Tohum Takas Ağı Projesi’ni, yerli tohumların korunması ve sürekliliğini sağlamak üzere yürütüyor. Proje kapsamında proje yürütücülerimiz ve ziraat mühendislerimiz tehlike altındaki yerel ve geleneksel tohumları araştıracak, temin edecek ve ekiminin yapılması için seçilen TaTuTa çiftliklerine dağıtacak. TaTuTa çiftliklerinde elde edilen tohumlar, Tohum Etkinlikleri, Tohum Festivalleri düzenlenerek halkla, çiftçilerle paylaşılacak. Bu faaliyetler sonucunda yerel tohum çeşitlerinin korunmasına inanan çiftçiler ve gönüllüler arasında yerel çeşitler için bir Tohum Takas Ağı oluşturulması planlanıyor.

Avrasya Maratonu’na katılmadan önce Tohum Takas Ağı Projesi için bağışlarınızı bekliyoruz. Toplanan bağış, minimum 15 dönüm arazi üzerinde en az 3 yerel  tohumun ekilmesi, çoğaltılması ve paylaşılmasıyla, bu faaliyetin tohumların yaşatılmasına  azami faydayı sağlayacak şekilde desteklenmesinde kullanılacak.

Yönetim Kurulu Başkanımız Güneşin Aydemir, “Tek tip tohumlara mecbur kalmak, açlığa davetiye çıkarmak anlamına gelir. Çünkü bir hastalık ya da felaket o tohumu yok edebilir. Yerli tohumları korumak için ambarlarda saklamak yeterli değil. Her türlü iklim koşuluna dayanıklılığını devam ettirebilmesi, ekilmesine, yani kendi koşullarında yaşayarak neslini sürdürmesine bağlıdır” diyor. Küçük çiftçilerin piyasa şartlarının uygun olmaması nedeniyle gün geçtikçe atalık tohum çeşitlerini terk etmek zorunda bırakıldığını vurgulayan Aydemir, tohum çeşitliliğinin dolayısıyla da yerli tohumların gıda bağımsızlığının güvencesi olduğunu söylüyor.

Victor Ananias: “Tohum Yaşamın Sonsuzluğunu Temsil Eder”

Geçen yıl yapılan Runtalya koşusunda Adım Adım ekibiyle birlikte TaTuTa projesi için koşmaya niyet eden ancak 2 Mart’ta aramızdan ayrılan Buğday hareketinin kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Victor Ananias, derneğin yayımladığı Tohum Sever’in El Kitabı’nda tohumun önemini şöyle dile getiriyor:
“Bir tohum yaşamın sonsuzluğunu temsil eder. Onun ürettiği bir sürü meyve, bitki ve sayısız tohumun çoğu tükense, yenip yutulsa ve sadece bir adet sağlıklı tohum kalsa bu yeni bir yaşamı başlatmak için yeterlidir. Her tohum, kendisini her nesilde yenileyip çok değişken koşullara ayak uydurarak sürekliliğini sağlamak üzere sonsuz bir yaşamı temsil eder. Biz de bir tohum idik kısa bir süre önce… Tohuma can veren bütünü ve varlık şeklini sadece azot, potasyum fosfat, mineraller ve hatta genler ile açıklamak, kontrol etmek hele hele geliştirmek, bizim yeti ve kapasitemizin çok üstündedir. Bizim tohumlar için yapabileceğimiz en büyük iş; onlara sadakat göstermek, onları elimizde geleceğimizi tutuyor olmanın getirdiği sorumluluk ile saklamak, taşımak, paylaşmak, takas etmek ve sağlıklı toprakla, suyla tekrar tekrar buluşturmak olabilir ancak.”

Tohum Ağı Projesi’ni bir başak olarak kabul edin;
her bir adımında birçok tohum içeren…

Bu tohumlar ekmek, dağıtmak, çoğaltmak için…

Bu tohumlar geleneklerimizde olduğu gibi: kurda, kuşa ve aşa!

Sizi, yapacağınız bağışlarla geleceğin tohumlarını ekmeye ya da bu projeye bağış toplamak üzere koşucu olmaya çağırıyoruz. Tohum Takas Projesi’ne nasıl destek koşucu olacağınızın yanıtını ekteki dokümanda bulabilirsiniz.

Bağışlarınızı http://www.bugday.org/portal/adimadim.php linkini tıklayarak
kredi kartıyla yapabilir ya da Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin
 Tohum Takas Ağı Projesi hesap numarasına yatırabilirsiniz.  

Garanti Bankası Karaköy Şubesi
Şube No: 400,
Hesap No: 629 55 32,
IBAN No: TR40 0006 2000 4000 0006 2955 32).

Yapılan bağışları http://www.bugday.org/portal/adimadimbagisliste.php
linkini tıklayarak takip edebilirsiniz.

Leave a Reply

*

Panorama Theme by Themocracy