Burhaniye %100 Ekolojik Pazar İkinci Sezonunu açtı

By , 18/08/2013 23:09

Ekolojik tarımın ve ekolojik beslenme talebinin yalnızca büyük şehirlerde kısıtlı kalınarak yaygınlaşamayacağını savunan derneğimizin destek ve danışmanlığında ilk büyükşehir dışı ilçe ekolojik pazarı Burhaniye, ikinci sezonunu 15 ağustos’ta açtı.

Yerelde üretim ve tüketimin önemine inanan Buğday Derneği’nin %100 Ekolojik Pazarlar projesinin halkaları ve diğer organik pazarlar, Burhaniye %100 Ekolojik Pazarı 2012 yılında açılana kadar hep büyükşehir belediyelerinin olduğu illerdeydi. Ekolojik tarımın ve ekolojik beslenme talebinin yalnızca büyükşehirlerde kısıtlı kalınarak yaygınlaşamayacağını savunan derneğimizin destek ve danışmanlığında ilk büyükşehirler dışı ilçe ekolojik pazarı da Burhaniye’de geçen yıl hayata geçmişti.

Burhaniye Ekolojik Pazarı, Buğday Derneği destek ve danışmanlığında, ilçe Belediyesi ve Kaymakamlığı, ilçe tarım müdürlüğü, ziraat odası destekleri ve Burhaniye Kent Konseyi Turizm ve Çevre Çalışma Grubu’nun çabalarıyla bu yıl 15 Ağustos’ta sezonu açtı.

2011 yılında Kırtık Köyü’nden 37 çiftçi ile ekolojik sertifikalı üretime  başlanmış ve 2012 ağustosunda bu ürünler pazartesi günleri Burhaniye semt pazarında kendilerine ayrılan özel bölümde tüketiciler ile buluşmuştu. Pazarın 2012 – 2013 döneminde de Burhaniye Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin finansmanıyla Kırtık Köyü yayla ürünleri gene Ecocert firması tarafından sertifikalandırıldı.

Gene bu yıl içerisinde Kırtık Köyü Organik Tarım ve Turizmi Geliştirme Derneği,  Kırtık Köyü Muhtarının başkanlığında ekolojik üretim yapan çiftçiler tarafından kuruldu. Kurulan yerel derneğinde proje ortağı olduğu 2013 sezonunda Burhaniye %100 Ekolojik Pazarı’na 15 ağustos 2013’te Burhaniye Kemer Pazarının içinde ayrı bir bölümde yer verildi. Pazar  kış sezonuna kadar her Perşembe hizmet vermeye devam edecek.

 

Leave a Reply

*

Panorama Theme by Themocracy