%100 Ekolojik Pazarlarda Tüketici için her şey kayıt altında ve izlenebilir

By , 14/04/2013 06:24

Buğday Derneği, oluşturduğu %100 Ekolojik Pazar Standartları ile organik pazarların sağlıklı işleyen ve güvenilir bir model şeklinde yaygınlaşmasına öncü olarak üstlendiği rolü, hazırladığı internet veritabanı ile daha da ileriye taşıyor. Buğday Derneği ile işbirliğindeki yerel yönetimlerin yetkilileri, artık haftalık olarak kayıt altına aldıkları satış verilerini tarih, satıcı, üretici, ürün, çeşit, miktar, fiyat bazında internet veritabanına aktaracak ve istenilen tarih aralığında istenen üretici veya ürüne dair her türlü veriyi istendiğinde tek bir tuşa basarak elde edebilecekler. Bu sayede Buğday Derneği %100 Ekolojik Pazarlara ait tüm verileri görebilecek ve istendiği an sertifika kuruluşları ya da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri ile paylaşabilecek.

2006’dan 2012’ye kadar bu veriler haftalık olarak tutuluyor, saklanıyor ve sertifika kuruluşlarına üretici stoklarından düşülmek üzere haftalık olarak gönderiliyordu. 2011’den itibaren ise microsoft excel üstünde tutulmaya başlanmıştı.

Buğday Derneği bilişim danışmanları ve %100 Ekolojik Pazarlar proje ekibi, yerel yönetimlerin ziraat ve gıda mühendislerine önümüzdeki bahar aylarında bu konuda eğitim vermeye başlayacak ve sistem 2013 yılı içinde işler hale gelecek.

Leave a Reply

*

Panorama Theme by Themocracy