%100 Ekolojik Pazarlarda Nisan- Mayıs zirai ilaç analiz sonuçları

By , 25/08/2015 05:43

Nisan ayı içerisinde Buğday Derneği işbirliğindeki %100 Ekolojik Pazarlarda Belediyeler ile birlikte pazara ürün gönderen veya kendisi tezgah açan 3 üreticinin ürünlerinden alınan örnekler akredite bir laboratuar olan Intertek’te zirai ilaç kalıntı analizine tabi tutulmuş ve temiz çıkmıştır. Natif Agro dan alınan pırasa ve havuç, Mimsera dan alınan ıspanak ve pazı ve Yunis Ergene’den alınan domates ve biber numineleri 512 etken madde açısından taranmış olup herhangi bir kalıntı tespit edilmemiştir.

Derneğimiz ve yerel yönetimler işbirliğiyle açılan %100 Ekolojik Pazarlarda hem bizler düzenli olarak yaptığımız analiz çalışmalarına devam ediyoruz, hem de Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüklerince de denetim ve analiz çalışmalarına öncelik verildi. %100 Ekolojik Pazarlara düzenli katılan ve çeşit sunan üreticilerin yanı sıra dönemsel tek tip ürün ile katılan birçok üretici söz konusu olduğu için bahar döneminde de bu üreticilere ağırlık verdik. %100 Ekolojik Pazarlara kayısı gönderen iki, çilek gönderen bir ve erik gönderen bir üreticiden aldığımız numuneler temiz çıkmıştır. Bu üreticiler pazara direkt katılmadığı için ilgili ürünleri satan aracı esnaflarında ürün karıştırmadığını yaptığımız depo denetimleri dışında zirai ilaç analizleri ile de bir kez daha tespit etmiş olduk. Beylikdüzü İlçe teşkilatının Beylikdüzü %100 Ekolojik Pazarında aldığı domates numunesi de temiz çıkmıştır.

Buğday Derneği olarak hem organik ürüne güveni sağlamak ve tüketicinin hakkını savunmak, hem de haksız rekabetin önüne geçmek için %100 Ekolojik Pazarlar’da bugüne kadar 99 analizde, 77 farklı üreticinin 163 farklı ürününe zirai ilaç kalıntı analizi yaptırdık. Bu sayede az sayıda da olsa yaptığımız tespitler ve arkasından kontrol ve sertifika kuruluşları ile işbirliğimiz sayesinde art niyetli birkaç üreticinin organik tarım sisteminden ihraç edilmesini sağladık.

 

 

Leave a Reply

*

Panorama Theme by Themocracy